Technika

SpaceX umiestni 60 internetových satelitov

Spoločnosť začala zavádzanie svojho širokopásmového systému. Podnikateľ Elon Musk si nakoniec kladie za cieľ vytvoriť takmer 12 000 kozmických lodí pre svoju sieť "Starlink". SpaceX je jedným z niekoľkých komerčných oblečenia s povolením lietať na internete mega-súhvezdí.

raketa
 
Medzi ďalšie patrí britský startup OneWeb, ktorý začal svoju prevádzku vo februári so šiestimi operačnými sondami. On-line predajca Amazon má tiež ambície na tomto trhu. Pracuje na 3200-satelitnom návrhu známom ako Project Kuiper. Všetky koncepcie predpokladajú lietanie kozmickej lode na obežnej dráhe na Zemi, ktorá je nižšia ako 2 000 km nad planétou. Tým sa minimalizuje oneskorenie alebo latencia v internetových pripojeniach.
 
Falcon zdvihol z komplexu Space Launch 40 (SLC-40) na stanici Cape Canaveral Air Force Station v 22:30 miestneho času (02:30 GMT, piatok). Nasadenie satelitov Starlink bolo úspešne dokončené len niečo málo cez hodinu do letu.

space centrum
 
SpaceX držal tajomstvo väčšiny rozvojových aktivít na jeho multi-miliárd dolár širokopásmového plánu. Spoločnosť spustila vo februári 2018 niekoľko technologických demonštrantov, Tintin-A a Tintin-B , ale kozmická loď, ktorá vo štvrtok vystúpila, vyzerá veľmi odlišne. Na snímke pána Muska vo tweetu začiatkom tohto mesiaca sa zdá, že tieto najnovšie platformy majú dizajn "flat-pack". A na briefingu s novinármi 15. mája generálny riaditeľ poskytol ďalšie informácie.
 
Každý satelit má hmotnosť 227 kg, má viacero vysoko výkonných antén a jedno solárne pole.
Platformy sú tiež vybavené elektrickým pohonom – systémom, ktorý vylučuje elektricky nabité atómy kryptónu, aby poskytol ťah. Motor je potrebný na zdvihnutie Starlink z jeho pádovej výšky 440km do jeho prevádzkovej výšky 550km.
 
Pohonný systém bude tiež pôsobiť tak, aby udržiaval správnu polohu satelitu na oblohe a na konci jeho životnosti ho znížil. Pán Musk povedal, že novo spustené Starlinks boli iteratívny dizajn a neskoršie platformy by mali vyššiu špecifikáciu, napríklad medzi-satelitné spojenia.
Bol to "jeden z najťažších inžinierskych projektov, aký som kedy videl," povedal a varoval, že v počiatočných fázach zavádzania by sa mohlo veľa pokaziť.
 
Stále narastá znepokojenie, pokiaľ ide o počet satelitov, ktoré by sa mohli spustiť v najbližších rokoch – nielen na širokopásmové pripojenie, ale aj na to, ako by to mohlo potenciálne upchať vesmírne prostredie.